02A10PP9

Ekologické stavební materiály

Cihla dýha není nutně nejvíce stavební materiál šetrné k životnímu prostředí pro váš domov. Tvorba cihly vyžaduje hodně energie, a cihel dýha poskytuje špatnou izolaci, což znamená více energie, k vytápění a chlazení vašeho domova. Cihly může být také obtížné recyklovat. Moderní vestavěné skříně od zkušených odborníků najdete v Praze. Tento článek představuje určitou alternativu, více ekologicky šetrné stavební materiály. Nejvhodnější volba pro váš domov bude záviset na bloku, umístění a klimatu. Například, odlehčené materiály stojí méně na dopravu do vzdálených míst a větší smysl zvýšené domů na šikmé blok, zatímco těžší materiály mohou zajistit lepší izolaci. Architekt, stavební projektant nebo stavitel vám může pomoci rozhodnout o stavební materiál, který bude pracovat pro váš domov a pro životní prostředí.

Co dělá stavební materiál eko-šetrné?

  1. Výroba

Klíčovými body jsou, zda materiál pochází z udržitelného zdroje, jako je například dřevo z udržitelně spravovaných plantáže, a kolik energie byla použita, aby to (jeho „ztělesněný energie“), např. Pro ocel potřebuje hodně energie k výrobě zatímco nepálených cihel potřebují nic. Doprava paliva je součástí výrobku vtělené energie tak na vzdálených místech, může být více odlehčené materiály šetrné k životnímu prostředí.

  1. Izolace

Materiály s dobrými izolačními vlastnostmi jsou více šetrné k životnímu prostředí, protože bude potřeba méně energie na vytápění a chlazení vašeho domova.

  1. Dlouhověkost

Čím déle trvající to je, tím lépe pro životní prostředí – a pro vás

  1. Likvidace a recyklace

Je materiál snadno likvidovat v šetrným k životnímu prostředí? Ještě lepší, to může být recyklován?

Ekologické Stavební materiály

Mudbrick

Nepálených cihel se připravují míšením hliněné zemi s vodou a někdy i sláma (což pomáhá zastavit cihly praskání), pak umístěním směsi do forem k sušení na slunci. Nepálených cihel jsou spojeny s maltou, vyrobený z podobné směsi jílu s vodou jako samotné cihly. Musejí být chráněny před silným deštěm barvou, lněný olej nebo terpentýnu.

Mudbrick je jedním z nejstarších stavebních technik, a jeden z nejvíce šetrné k životnímu prostředí. Jediná potřebná energie je sluneční svit a všechny použité materiály jsou přírodní. Máte-li vhodný hlíny na Vaší nemovitosti nebo v blízkém okolí, malý nebo žádný dopravu je potřeba. S údržbou, je velmi odolný – mudbrick budovy stáli po staletí. A na konci životnosti budovy, bude cihly rozkládají na zem znovu.

Vzhledem k tomu, nepálených cihel jsou jednoduché, aby se, že jsou dobrou volbou pro majitele stavitele. Nicméně, dělat cihly, zatímco technicky jednoduchá, je tvrdá fyzická práce a mudbrick se nijak zvlášť dobrý izolant.

Zhutněné země

Zhutněné země – také známý jako Pise – stěny se skládají ze směsi písku, bahna a jílu, štěrku nalije mezi dvěma plochými panely (tzv bednění) a stlačený. Stabilizovaný zhutněné země je stejný, s malým množstvím cementu přidané do směsi. Zhutněné země je obvykle, i když ne vždy, potažené s prodyšnou těsnění zvýšenou ochranu. Zhutněné země vyžaduje relativně málo energie na výrobu a mohou být provedeny, pokud k dispozici s využitím místních materiálů. Nicméně, stejně jako mudbrick, je náročné na pracovní sílu a neposkytuje mimořádně dobrou izolaci.

Strawbale

Strawbale se skládá ze slámy vázané s blátem a komprimované do bloků pomocí drátů. Strawbale stěny jsou obvykle vykreslen s hladkou vrstvou cementu nebo zeminy. Strawbale je překvapivě odolné a poskytuje vynikající izolaci (a zvukovou izolaci). Sláma je obnovitelný přírodní materiál, který pohlcuje oxid uhličitý (CO2), zatímco roste. Sláma pro stavbu často přichází z zemědělské odpady, které by jinak byly spálí, uvolnění CO2; místo toho, strawbale uzamkne CO2 do stěn vaší budovy. To může také být mulched po použití. Opět platí, nicméně, dělat strawbale je náročné na pracovní sílu.

Ocel

I když to trvá hodně energie, aby ocel, je to velmi dlouhou životnost – dům s ocelovými stěnami lze očekávat trvat pár set let. A to může být snadno recyklovat nebo znovu použít, a je lehký, což je levnější k dopravě. V současné době, asi 60 procent oceli použité v Austrálii se recykluje. Tyto vlastnosti činí ocel volba potenciálně ekologický. Steel dává domovem zarážející, moderní vzhled a některé z nejlepších australských architektů, jako Glenn Murcutt, vybudovali domovy použití oceli.

Dřevo

Stejně jako strawbale, dřevo je obnovitelný materiál na rostlinné bázi, které mohou skutečně snížit emise skleníkových plynů, protože rostoucí stromy absorbují CO2, který je pak uložen v dřeva. Dřevo může být znovu použity, nebo dokonce kompostovat, po použití. Hlavní věc, dávat pozor na to, zda vaše dřevo pochází z trvale udržitelného zdroje, jako je například trvale udržitelný plantáže, a nikoli ze starých rostoucích lesů nebo ohrožených tropických dřev.

Ostatní materiály

Lehké panelové systémy vyrobené z recyklovaného papíru slámy nebo mají nízkou svázané energie, jsou snadno přepravovat a recyklovat, a izolují dobře. Pórobetonu (AAC) je betonová s mnoha vzduchových kapes, což je asi pětinu hmotnosti betonu. Je to dlouhotrvající a poskytuje dobrou izolaci a tepelnou hmotu a jeho obsažené energie je mnohem nižší než u normálního betonu, což je poměrně šetrné k životnímu prostředí volbou.

Zelené střechy

Krycí střechu s vrstvou zeminy s obývacím trávníkem (myslím domu parlamentu v Canbeře), nebo jiné rostliny mohou poskytovat vynikající izolaci – a ty by mohly dokonce použít k pěstování potravin.

Zachráněný stavební materiály

A konečně, skvělý způsob, jak snížit dopad na životní prostředí svého domova, a dát mu nádech charakteru a jedinečnosti, je použití zachráněn stavební materiály. Zakotvený energie zachráněných materiálů je zanedbatelný, protože materiál již bylo dosaženo. Zde najdete širokou škálu zachráněných materiálů včetně cihel, oceli a dřeva.

Proč ne procházet místní Stavební materiál odbytiště pro některou z výše uvedených?